امروز نامه ای از یه شرکت دریافت کردم که در ارتباط با یادداشت 19 فروردین 1398 بنده بود. اینکه مدیرعامل محترم این شرکت به موضوع اهمیت دادند و پاسخی رو برای بنده فرستادند جای خرسندی داره. بسیار خوشحالم از اینکه میبینم بدون اینکه سوالی کرده و یا اتهامی متوجه جایی کرده باشم ، کسی در صدد بیان علت مشکلی که برای بنده پیش اومده شده و توضیحاتی رو برام فرستادند. تا اینجا و از بابت این اقدام بسیار سپاسگزارم و در اجابت بخشی از خواسته مطرح شده در این نامه ، قسمتی از یادداشت 19 فروردین رو ویرایش کردم (هر چند نیازی به ویرایش نبود چرا که در این یادداشت صرفا" شرح ماوقع نوشته شده ؛ بی هیچ اظهار نظری).

راستش من میخواستم (و هنوز هم میخوام) موضوع پیش اومده رو از طریق وزارت بهداشت پیگیری کنم. البته قصدی برای شکایت نداشته و ندارم. همانند یادداشت 19 فروردین فقط میخوام شرح ما وقع رو بنویسم و نمونه ی دارو رو براشون بفرستم. تنها هدفم اینه که اگه حتی با احتمال 1 در میلیون دارویی که مصرف کردم دارای مشکل بوده ، این مشکل به سازنده اعلام بشه تا با اقدامات بعدی مانع از این بشن که چنین حادثه ای برای شخص دیگری رخ بده. ممکنه اصلا" مشکل به نحوه ی ساخت دارو ربط نداشته باشه و بصورت کاملا" تصادفی و اتفاقی بنده و اون خانمی که بنا به اظهار پرسنل اورژانس شهری اصفهان همین دارو رو مصرف کرده و دچار علائم حساسیتی مشابه بنده شده ، نوعی حساسیت و یا شرایط کاملا" یکسان و مشابه داشتیم که نتیجه اش ، رویدادی یکسان برای هر دوی ما بوده. ولی به نظرم شرط عقل و احتیاط ایجاب میکنه که هیچ احتمالی رو در این موارد که با جان انسانها ارتباط داره کنار نذاریم.

اما این نامه یه بخش دیگه هم داره که باعث تعجم شد.

نویسنده ی محترم نامه بطور کامل و تخصصی توضیح دادند که مشکلی که برای بنده رخ داده شوک آنافیلاکتیک است. همچنین بیان داشته اند که این شوک میتونه نشانه هایی مانند گر گرفتگی ، کهیر ، آنژیوادم ، استفراغ ، سرگیجه ، افت فشار خون ، شوک و حتی مرگ داشته باشه و این مشکلات در مدت چند ثانیه تا چند دقیقه بعد از برخورد با آنتی ژن میتونه رخ بده. همچنین متذکر شدند که در کلیه کتب معتبر پزشکی و داروسازی دنیا و همینطور اطلاعیه های سازمان بهداشت جهانی ، در خصوص واکنشهای آلرژیک و شوکهای آنافیلاکتیک ناشی از مصرف پنی سیلینها هشدارهای جدی داده شده.

تا اینجای نامه اطلاع رسانی و بیان موضوع بصورت عالی انجام شده اما در کمال تعجب نتیجه گیری پایانی اینگونه است که "با عنایت به موارد فوق و به دلیل آنکه اطلاعات و توصیه های غیر کارشناسی و ایجاد ترس از مصرف دارو میتواند موجب عدم مصرف و به تبع آن آسیب به سلامت جامعه و بیماران شوداستدعا دارد برخی از موارد ارائه شده در یادداشت مذکور را به عنایت به موارد پیشگفت تصحیح و ویرایش فرمایید."

میخوام یادداشت 19 فروردین خودم رو دوباره مرور کنم ببینم چه اطلاعات و توصیه های غیر کارشناسی ارائه کردم. من اسم دارویی که خوردم رو به همراه 5 تجربه ای که بدست آوردم نوشتم:

1-      در موقعی که حسایتهای اینچنینی بسرعت شروع میشه ، نباید چیزی دیگری برای درمان بخوریم. خارج کردن محتویات معده میتونه اهمیت حیاتی داشته باشه.

2-      اگر من تلاش میکردم خودم به بیمارستان برم احتمال داشت دیگه در این دنیا نباشم که بخوام تجربه ای که کسب کردم رو بنویسم. علیرغم مشکلی که پیش اومد و استرسی که اطرافیانم داشتند ، کار درستی که انجام دادیم این بود که خیلی سریع از اورژانس کمک خواستیم.

3-      در مورد داروهایی که مصرف میکنید ، اسم کارخانه ی سازنده رو هم بیاد داشته باشید و سعی کنید در صورت وم تکرار مصرف یک دارو ، داروهای تولیدی همون شرکت قبلی رو مصرف کنید که با بدنتون سازگاری داشته. حتی در مورد داروهای ساده و پیش پا افتاده هم این قاعده رو رعایت کنید.

4-      آنتی بیوتیکها جزو داروهایی هستند که بیشترین حساسیتها رو میتونند ایجاد کنند. در مصرف این دسته از داروها بسیار احتیاط کنید. اولا" مصرفش زیر نظر پزشک باشه و ثانیا" اونها رو بصورت ترکیبی با داروهای دیگه نخورید تا اگه حساسیتی پیش اومد معلوم باشه مربوط به چیه.

5-      سعی کنید اصلا" بیمار نشین. اواخر زمستان و اوایل بهار بدلیل تغییرات زیاد دمایی امکان ابتلا به بیماریهایی مثل عفونت سینوسها و سرماخوردگی زیادتر میشه. من دقیقا" بخاطر عدم استفاده از لباس گرم مناسب در یه کوهپیمایی ، دچار بیماری شدم که تداومش این همه ماجرا برام درست کرد.

از این 5 توصیه ، اولی و دومی و پنجمی نظر خودم است و سومی و چهارمی رو دوستانم که اتفاقا" پزشک متخصص هستند به من گفته اند. کدومیک از اینها غیرکارشناسی است؟ آیا اسم بردن از دارویی که مصرف کردم کار غیر کارشناسی است؟

چقدر دوست داشتم در این نامه از من خواسته میشد نمونه ی قرصی که مصرف کردم رو برای بررسی براشون بفرستم تا بعدا" بتونم با افتخار به همه بگم و بنویسم با اینکه بر اساس اعلام نویسنده ی محترم این نامه این دارو با رعایت کلیه اصول کیفی تولید شده اما بجای اینکه نگران سهمشون از بازار باشند برای احترام به مصرف کننده و کنترل تمام احتمالات ، میخوان دارو رو بررسی کنند و این یعنی نهایت اعتقاد عملی به حقوق مصرف کننده؛ مصرف کننده ای که اینجا پای جانش در میان بوده.

من همیشه در بیماریهام از داروهای تولید داخل استفاده کردم (مگر اینکه نمونه ی ایرانی نداشته باشه). به متخصصین داروسازی کشورم اعتقاد و ایمان دارم و میدونم اندک موارد سوء استفاده هایی که رسانه ای و خبری شده در مقابل خیل عظیم دانشمندان و متخصصین فهیم و دلسوزی که در این آب و خاک در عرضه ی پزشکی و داروسازی دارن به مردم و کشور خدمت میکنند اصلا" قابل ذکر نیستند. اینها همه سر جای خود اما عزیزان من ؛ در تلفات انسانی ، حتی 1 نفر هم زیاد است.

دیگر نمیخوام بیشتر از این چیزی بگم یا بنویسم. طی یکی دو روز آینده و در پاسخ به این نامه ، نمونه ای از دارو رو برای نویسنده محترم و ارجمند ارسال و تقاضا خواهم کرد (با اینکه از من چنین چیزی نخواستند) تا در صورت صلاحدید اون رو مورد بررسی قرار بدهند. همونطور که گفتم نه قصد اقامه دعوی حقوقی دارم (چنین حقی دارم اما نمیخوام از این حق استفاده کنم) و نه چیز دیگر. لطف مکرر و مستدام الهی ، زندگی دوباره ای به من بخشید. با نهایت اخلاص و از صمیم قلب هم آرزو میکنم که اگه بررسی و آزمایشی انجام شد نتیجه اش سالم بودن دارو باشه.

عمر دست خداست. هرگز نگران طول عمرم نبوده ام. اما میدونم برای همسرم و فرزندانم لحظات بسیار سختی رقم خورد وقتی که میدیدند جلوی چشم اونها و ظرف چند دقیقه دارم از حالت طبیعی بسمت مرگ پیش میرم. امیدوارم کسی دچار چنین مشکلات و حساسیتهایی نشه ؛ آمین یا رب العالمین

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

الوند بار تهران تکین فا وبلاگ ارکیو هالووین سخن‌ها تمنای یک آرزو نوین سلامت کالای خواب طلائی unity agen poker online