برای همه ی ما پیش اومده که در ایام بیماری ، افراد مختلف انواع و اقسام روشهای درمانی سنتی و غیر سنتی رو بهمون پیشنهاد میکنند که بعضا" روشهای عجیب و خاصی هستند که موجب تعجب میشه. من بیشتر مواقع فقط به این توصیه ها گوش میدم اما هیچکدوم از اونها رو انجام نمیدم. یکی از روشهایی که بطور مکرر به من گفته میشد ، استفاده از دود عنبرنسارا است. عنبرنسارا ، پشگل خشک شده ی الاغ ماده است که در فصل بهار جمع آوری شده باشه!

چند وقت قبل یکی از بستگان مطلب طنزی رو فرستاده بودند که میگفت دقت کردین هر چی اسمش با حرف پ شروع شده امسال قیمتش رفته بالا؟!! و برای مثال نوشته بود پراید و پیاز و و در آخر نوشته بود احتمال داره قیمت پشگل هم بالا بره!!

من هم براش نوشتم اتفاقا" در برخی عطاری ها هر عدد عنبرنسارا رو به قیمتی بین 1000 تا 2000 تومان بفروش میرسونند!

خلاصه ؛ همیشه به این موضوع به شکل طنز نگاه میکردم ، تا یک روش درمانی. تا اینکه در بیماری اخیرم دوباره این پیشنهاد به من داده شد. رفتم سراغ اینترنت و چند مطلب رو در این زمینه دیدم. برام خیلی جالب بود که برخی از مراکز معتبر پزشکی و دانشگاهی کشور در این زمینه تحقیق کردند و با آنالیز مواد تشکیل دهنده ی عنبرنسارا متوجه شدند بیشتر ترکیباتش خواص ضد می و ضد باکتریایی داره و براشون عجیب بوده که علمای طب سنتی ایران در قرنها پیش چگونه متوجه این موضوع شدند که بین این همه فضولات حیوانی مختلف ، پشگل الاغ ماده دارای چنین خواص استثنائی است!

با خوندن این مقالات ، یواش یواش عنبرنسارا رو جدی گرفتم و نگاهی محترمانه بهش پیدا کردم! به یکی از اعضای فامیل گفتیم چند تا این از ماده ی گهربار رو برامون بیاره. دیشب محموله رسید!

دوستانی به من گفته بودند کار دوددهی با عنبرنسارا رو در فضای باز انجام بدم چون بوی دود حاصله موندگاری زیادی داره و قدری ناخوشایند است و حتی شاید لازم باشه از لباس کهنه یا یکبار مصرف استفاده کنم تا بعد از بخور دود ، اونها رو دور بریزم. ولی هوای ناپایدار بهاری باعث شد نگران باشم که دوباره بدنم در معرض سرما قرار بگیره و روز از نو روزی از نو. با خودم گفتم چه کاریه که برم توی حیاط یا پشت بوم؟ اینکار رو داخل حمام انجام میدم و وقتی کارم تموم شد هواکش رو روشن میکنم و خلاص.

غروب امروز و ساعتی پیش حمام رو آماده کردم. تمام وسایلش رو آوردیم بیرون تا بوی عنبرنسارا نگیرن! از یه سنجاق قفلی برای نگهداشتن یه دونه عنبر نسارا استفاده کردم. فندک آشپزخونه رو برداشتم و رفتم داخل حمام.

روی صندلی نشستم و فندک روشن رو گرفتم زیر عنبرنسارا. چند ثانیه ی بعد دودش بلند شد. شعله باعث شد که عنبرنسارا حالتی مثل عود پیدا کنه (البته نه با اون عطر و بو!). بخش زیرینش مثل ذغال گر گرفت و باعث شد قسمتهای بالایی بدون شعله بسوزه و دود زیادی تولید بشه. بخور دود رو شروع کردم. فضای بسته ی حمام پر از دود شده بود ؛ چیزی شبیه فیلمهای وسترن که توی قهوه خونه هاشون یه هاله ای از دود قرار داره! 

در حال بخور دادن با یادآوری خواص درمانی عنبر نسارا از تولید کننده ی این ماده اعجاب انگیز تعریف و تمجید میکردم و میگفتم: 

ای الاغ جان! باید اعتراف کنم تو اونقدری که دیگران تصور میکنند خر نیستی!! تو که پشگلت اینقدر خاصیت داره ببین گوشت و مغز و دل و قوه ات چیکار که نمیکنه! بیخود نیست برخی دارن گوشت شما رو بجای گوشت گاو و گوسفند بخورد ملت میدن! تعجب میکنم که چرا ملت از این موضوع شاکی شدند. شاید پی به خواص اعجاب انگیزت نبردند و فکر میکنند هنوز خر تشریف داری! شاید بهتر باشه مثل سریال کلاه قرمزی از این به بعد جیگر صدات کنیم ؛ جیگر!! اونقدر از الاغ جان تعریف کردم که دیگه کم مونده بود صداش رو با صدای بلبلان خوش الحان مقایسه کنم!!

به هر حال ؛ توی این افکار ، با خیال راحت نشستم و سر و صورت و بدنم رو در معرض این دود قرار داده بودم که صدای همسرم رو شنیدم که گفتند: چیکار میکنی؟ بو و دود عنبرنسارا داره میاد توی اطاق!

نگاهی به فضای دود گرفته ی حمام انداختم. چه خبر شده بود!!! بعد از چند نفس عمیق دیگه ، کلید هواکش رو زدم تا دود تخلیه بشه که دیدم ای دل غافل ؛ فن هواکش خراب شده و روشن نمیشه!!!

مونده بودم حالا با این همه دود چیکار کنم؟ اگر میخواستم هی نفس بکشم و نفسم رو دم لوله ی هواکش خالی کنم ، تا صبح هم این همه دود رو نمیشد خالی کرد! با خودم گفتم خوب ؛ یه راه حل دیگه. آب داغ رو باز میکنم تا با بخارش هوای حمام گرم بشه و این هوای گرم بر اساس قوانین فیزیک خودبخود از لوله ی هواکش بالا میره و همراه خودش دودها رو هم میبره.

همینکار رو کردم. بخار زیادی توی حمام با دود عنبرنسارا مخلوط شده بود که در واقع اونجا رو به سونای عنبرنسارا تبدیل کرد!! وقتی خوب دقت کردم ، دیدم اصولا" لوله ی هواکش هم مشکل داره و هوا تخلیه نمیشه!!!!

دردسرتون ندم. با اینکه تقریبا" تمام در و پنجره های اطاقها رو باز گذاشتیم اما الان هر کی بیاد خونه ی ما ، بطور طبیعی و خیلی محسوس ، بخور عنبرنسارا دریافت میکنه!!!

بیماری اخیرم تجربیات زیادی برام به ارمغان آورد از جمله اینکه: هر وقت خواستم عنبرنسارا دود بدم اول باید مطمئن بشم فن و لوله ی هواکش سالم هستند و درست کار میکنند!!!

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

سایت زیبایی و مدل لباس و آشپزی مردمان آسمان فرزاد ملکی طراحی سایت ، سئو ،تبلیغات در گوگل اپيکور فروش سنگ مرمریت ساختمانی و صادراتی شعبان نوروزی nezamevazifee Cynthia دانلود عکس پس‌زمینه